23 lipca, 2018

Proces EMDR

EMDR, czyli Eye Movement Desensitisation end Reprocessing (powtórne przetwarzanie za pomocą ruchu gałek ocznych) jest procesem służącym pracy nad blokującymi przekonaniami, przetwarzaniem trudnych dla nas życiowych wydarzeń, które nieprzetworzone blokują nas w życiu, powodują reakcje psychosomatyczne, gorsze radzenie sobie ze stresem i w relacjach, nieadekwatne do sytuacji reakcje.

EMDR jest rekomendowanym przez WHO sposobem pracy z wydarzeniami traumatycznymi, które często leżą u podstaw gorszego radzenia sobie w życiu, poczucia bezsilności lub braku własnej wartości oraz objawów psychosomatycznych bóle głowy, kręgosłupa, bezsenność, kłopoty z układem trawiennym, częste infekcje.

Kiedy warto rozpocząć proces?

Wtedy, gdy masz wrażenie, że tkwisz w tym samym miejscu, czujesz się nieszczęśliwy/a w pracy lub w relacjach, masz trudności z zaufaniem w związku, boisz się nawiązać relację lub ją pogłębić z obawy przed zranieniem, nie potrafisz odmawiać lub przyjmować pomocy, odczuwasz wysoki poziom stresu i dolegliwości psychosomatyczne (bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, często chorujesz), martwisz się i porównujesz, masz natrętne myśli lub wspomnienia, trudności z koncentracją, ciągłe poczucie zmęczenia, masz problemy z komunikowaniem swoich potrzeb w relacjach, masz trudności z zaufaniem i bliskością w związku, panowaniem nad emocjami, zamartwiasz się, brakuje Ci poczucia sensu i celu w życiu oraz bliskich i wspierających związków. Wtedy właśnie trzeba zejść głębiej, przyjrzeć się emocjom i przekonaniom, oraz Twoim na nie reakcjom i ich wpływem na Twoje życie.

W swojej pracy wykorzystuję najnowocześniejsze techniki, tak aby proces zdrowienia trwał możliwie krótko. Taką techniką jest EMDR – wykorzystuje stymulację bilateralną (za pomocą ruchu gałek ocznych, tappingu, stymulacji dźwiękowej etc.) i ma na celu poprawę komunikacji między lewą i prawą półkulą mózgu. Poprawa komunikacji pomaga na obniżenie reakcji stresowych i lękowych, wpływa pozytywnie na koncentrację, jest wykorzystywana w relaksacji, przyśpiesza przetwarzanie trudnych dla nas życiowych wydarzeń.

Stymulacja może być manualna, w moim gabinecie wykorzystuję w tym celu również specjalistyczny sprzęt.

Nad czym możemy pracować podczas procesu EMDR?

radzenie sobie z lękiem

nadmierny samokrytycyzm

niskie poczucie wartości

kryzysy życiowe i w związku

wzmacnianie elastyczności psychicznej

radzenie sobie ze stresem

radzenie sobie ze skutkami psychosomatycznymi stresu:

bóle głowy, kręgosłupa, bezsenność, kłopoty z układem trawiennym, częste infekcje etc

umiejętność relaksacji i rozluźnienia

radzenie sobie z żałobą i rozstaniem/rozwodem

trauma

utrata pracy

problemy w pracy

osiąganie celów

Częstotliwość spotkań: 1 raz w tygodniu

Czas trwania spotkania: 50 do 90 minut minut

Chcesz wiedzieć więcej – napisz. Jeden krok jest początkiem drogi.